czwartek, 10 czerwca 2010

Polskie materiały na temat STL

Motywacja:
STL jest biblioteką, która pozwala oderwać programistę od wielu typowych zadań elementarnych. To pomyślna rzecz, ponieważ kod oparty o kolekcję kontenerów ułatwia zarządzanie danymi. To wpływa pozytywnie na logikę programu, a także oszczędność poświęconego czasu.

Strony internetowe:

Przelotne zwrócenie uwagi na istnienie STL. Tekst pisany dość trzeźwym językiem. W sam raz dobry na start.

Kurs niezupełny, jednak warty uwagi na sam początek.

Treść pozytywna, również stanowi dobre wprowadzenie.

Stronę proponuje czytać od momentu, gdy autor przedstawia alternatywę dla dynamicznych tablic. Plusem tekstu jest kod źródłowy podsumowujący całe spotkanie.

C++ bez cholesterolu. Polecam tu zajrzeć, gdy nawdychamy się wstępnych informacji o STL

Zalecam korzystać, gdy zamierzamy uzupełnić wiedzę o STL, nie wcześniej.

Polska sympatyczna niby-dokumentacja z przykładami, dość estetyczna.

Strona częściowo przetłumaczona, mimo to przedstawione przykłady kodu jasno wyrażają sposób używania STL. Strona po opanowaniu STL może być traktowana jako ściąga.

Magazyny:

WARP 2.0 Digital 03 (03-2006) (13) 80dpi,
artykuł stanowi proste wprowadzenie w tematykę STL.

Wykłady:

Paczka z wykładami zawierającymi w sobie pomocnicze rysunki,
kod, opisy STL, ubliżajace zrozumienie STL w praktyce. Wymagane
nieco większe pojęcie na temat STL niż blade

Bibliografia:

C++ biblioteka standardowa podręcznik programisty
O tej książce, można przeczytać kilka plotek w internecie, że książka jest zła, bo nie ma w niej fachowego tłumaczenia terminów. Fakt, kilka słów posiada trochę niecodzienne nazwy, lecz to wcale nie utrudnia analizy książki. Książka jest przyzwoita, omówienie STL dopasowane jest zarówno dla osoby początkującej jak i wprawionej. Książka omawia wszystkie tematy. Tu szczególnie podoba mi się zwracania uwagi na niewłaściwe praktyki używania STL.






Thinking in C++ tom 2
Poświęcono dwa obszerne rozdziały na cześć STL. Treści tej z pewnością nie polecam nowicjuszom, charakter obrazowania wiedzy w przypadku Bruce Eckel'a ma dość zbliżony do bombardowania, a to niekiedy utrudnia przyswojenie prostych dawek informacji. Proponuje zająć się książką w późniejszym okresie. Dodam jeszcze, że elektroniczne wydanie książki jest stosunkowo łatwe do zdobycia.







Szkoła programowania język C++ wydanie V
Książka dość pobieżnie podchodzi do STL. Fakt porusza wiele tematów, lecz w stosunku do całości jest tego zbyt mało. Wg mnie ten tekst można traktować jako interesująca zapowiedź STL po opanowaniu podstaw języka C++.









C++ dla programistów gier
W tej książce poruszono kwestie wydajności STL. Poza tym znaleźć tutaj można przystępne rysunki obrazujące sposób organizacji elementów w pamięci komputera. Mnie osobiście pozycja bardzo się spodoba.











Język C++ Standardy kodowania
Paczka solidnych rad. Mówiąc o STL znajdziemy tu kilka sztuczek, a także dowiemy się jaki algorytmy stosować, gdy mamy ich wiele do wyboru, a tym samym zależy nam na wydajności.















STL. Leksykon kieszonkowy
Leksykon kieszonkowy opisuje kontener po kontenerze, algorytm po algorytmie, iterator po iteratorze, a mimo to panuje tu wielki niedobór kodu źródłowego. Książka momentami jest usypiająca, przybiera postać dokumentacji, dlatego też polecam z niej korzystać jak z brukowca, czytać to co faktycznie nas ciekawi. Plusem jest wyróżnienie specjalnych uwag, które mogą być pominięte w wielu kursach. Elektroniczne wydanie książki jest stosunkowo łatwe do zdobycia.





Krótka uwaga dla publiki:
Jeżeli zauważyłeś nieprawidłowy odnośnik lub masz wolę do podzielenia się informacjami na temat innych polskich źródeł o STL, to w tym celu skontaktuj się ze mną poprzez maila lub poniższe pole na komentarz. Treść z linkami do nielegalnych plików będę usuwać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz